">

Bale

Bale

Bale

Bale, on beşinci yüzyılda İtalyan Rönesansı sırasında ortaya çıkan ve daha sonra Fransa ve Rusya'da bir konser dansı formuna dönüşen bir tür performans dansıdır. O zamandan beri, Fransız terminolojisine dayanan kendi kelime hazinesiyle yaygın, oldukça teknik bir dans biçimi haline geldi.

Bir bale , bir iş , bir bale prodüksiyonu için koreografi ve müzikten oluşur 

Bale koreografisi yapılır ve eğitimli bale dansçıları tarafından gerçekleştirilir . Geleneksel klasik baleler genellikle klasik müzik eşliğinde yapılır ve ayrıntılı kostümler ve sahneleme kullanılırken, Amerikan koreograf George Balanchine'in neoklasik çalışmaları gibi modern baleler genellikle basit kostümler (ör. Mayo ve tayt) ve kullanılmadan gerçekleştirilir. ayrıntılı setler veya sahne.


Etimoloji 

Bale İtalyan aslına vardı bir Fransız kelimedir balletto , bir küçücük bir ballo gelir (dans) Latince ballo , ballare "dans etmek" anlamına gelen, [sırayla geliyor ki Yunan "βαλλίζω" ( ballizo ), "dans etmek, zıplamak". Kelime, 1630'larda Fransızcadan İngilizceye girdi.

Tarih

Bale , on beşinci ve on altıncı yüzyılların İtalyan Rönesans mahkemelerinde ortaya çıktı. Catherine de 'Medici'nin Kraliçe olarak etkisi altında , daha da geliştiği Fransa'ya yayıldı. [4] Bu ilk saray balelerindeki dansçılar çoğunlukla asil amatörlerdi. Süslü kostümler izleyicileri etkilemek amacındaydı, ancak sanatçıların hareket özgürlüğünü kısıtladılar. [5] Bale, üç tarafı seyirci olan büyük odalarda yapıldı. Uygulanması sahne önü ardından görünüm daha iyi ve üretimleri profesyonel dansçıların teknik kahramanlık takdir seyirci üyeleri, mesafeli sanatçılar üzerinde 1618 den kemer. [ alıntı gerekli ] Fransız mahkeme balesi, Kral Louis XIV döneminde zirveye ulaştı . Louis, standartları oluşturmak ve dans eğitmenlerini sertifikalandırmak için 1661'de Académie Royale de Danse'yi (Kraliyet Dans Akademisi) kurdu. [6] 1672'de Louis XIV, Jean-Baptiste Lully'yi , ilk profesyonel bale topluluğu olan Paris Opera Balesi'nin doğduğu Académie Royale de Musique'in ( Paris Operası ) direktörü yaptı . [7] Pierre Beauchamp , Lully'nin bale ustası olarak görev yaptı . Ayakların beş ana pozisyonunun yaratılması için kendilerine verilen kredinin kanıtladığı gibi, ortaklıkları balenin gelişimini büyük ölçüde etkileyecektir. 1681'de, ilk "balerinler" Académie'de yıllarca süren eğitimin ardından sahneye çıktı. [5] Bale, 1830'dan sonra Fransa'da gerilemeye başladı, ancak Danimarka, İtalya ve Rusya'da gelişmeye devam etti. Birinci Dünya Savaşı arifesinde Sergei Diaghilev önderliğindeki Ballets Russes'ın Avrupa'ya gelişi baleye olan ilgiyi canlandırdı ve modern çağı başlattı. [8] Yirminci yüzyılda, bale diğer dans türleri üzerinde geniş bir etkiye sahipti, [9] Ayrıca yirminci yüzyılda bale, onu klasik baleden modern dansın tanıtımına bölerek bir dönüş yaptı ve birçok ülkede modernist hareketlere yol açtı. [10] Yirminci yüzyılın ünlü dansçıları arasında Anna Pavlova , Galina Ulanova , Rudolf Nureyev , Maya Plisetskaya , Margot Fonteyn , Rosella Hightower , Maria Tall Chief , Erik Bruhn , Mikhail Baryshnikov , Suzanne Farrell , Gelsey Kirkland , Natalia Makarova ve Arthur Mitchell bulunmaktadır . [11]