">

KÜÇÜK YAŞLARDA PİYANO DERSİ ALMAK NEDEN FAYDALI

  • Ana Sayfa
  • /
  • KÜÇÜK YAŞLARDA PİYANO DERSİ ALMAK NEDEN FAYDALI

KÜÇÜK YAŞLARDA PİYANO DERSİ ALMAK NEDEN FAYDALI

                           PİYANO DERSLERİNİN ÖĞRENCİ ÜZERİNDE GELİŞİMİNE DAİR ARAŞTIRMA ;

Kaliforniyadaki İrvine Üniversitesinin Öğrenme ve Hafıza Nörobiyolojisi Bölümünde  görev alan fizikçi Gordon L. Shaw ile Wisconsin Üniversitesinden psikolog Frances H. Raucher çalısmalarını küçük yaşta müzik dersleri almak ve özellikle bir enstruman üzerinde

Yoğunlaşmak  üzerinde araştırma yaptılar . Bunun için en populer ve en yaygın enstruman olan piyanoyu seçtiler . Seçimin nedeni, piyanoyu o yaştaki çocukların daha kolay öğrenecek durumda olmasıydı .Bu yılın başında gerçekleştirilen deneyler için bu kez anaokuluna giden 78 çocuk seçildi. Bu arada 3 – 4 yaşındaki bu çocukların ailelerinin sosyo-ekonomik –kültürel yapılarının gittikleri anokullarına eşdeğer olmasına dikkat edildi ve 78 çocuk dört gruba ayrıldı . Birinci gruba şan ve piyano dersi ikinci gruba sadece şan dersi  üçüncü gruba bilgisayar dersi verilirken  dördüncü gruba hiç bir şey öğretilmedi . Çocuklar haftada iki kez 15 er dakikalık piyano dersi alıyordu her çocugun eşit süreyle ders almasınada dikkat ediliyordu. Sekiz ay boyunca digger gruplarında çalışmaları sürdü. Bu eğitimin ardından 78 çocuğa zeka testi uygulandığında çıkan sonuç araştırmacılar için pek de süpriz olmamıştı . Piyano grubundaki çocukların zekasındaki artış diğer gruptakilere fark atıyordu.

Piyano dersi alan çocukların zekası IQ larında  % 46 bir gelişme olduğu gözlendi. Dr. Shaw ve Dr. Rauscher , ilk araştırmarında buldukları Mozart Dinlemanın bir kaç saat süren etkisi aksine piyano eğitiminin etkisinin ömür boyu süreceğini söylüyor. Deney 3 – 4 yaşlarında çocuklar üzerinde yapılsada 12 yaşına kadar alınan piyano derslerinin etkili olacağını ekliyorlar.

Müzikte tıpkı matematik yada santranç gibi yüksek beyin fonsiyonları gerektiren bir uğraş. Bu alanlar aynı zamanda iyi gelişmiş spatial zekanında temelini atıyor. 

KÜÇÜK YAŞLARDA PİYANO DERSİ ALMAK NEDEN FAYDALI